Nahrávám...

Praktické informace o drahokamech

Praktické informace o drahokamech

Drahokamy jsou krásné minerály, které se používají k výrobě šperků. Ale dříve, než je možné vyrobit šperky, drahokamy je třeba vybrousit do požadovaného tvaru a vyleštit. U drahokamů nebo polodrahokamů se používá obzvláště jeden řez při výrobě šperků.

4C u drahokamů

Barva drahokamů - color (odstín - tón - sytost)

Všechny přírodní drahokamy jsou svou barvou jedinečné. Chcete-li lépe porozumět výrazům a zjistit různé barevné parametry, je důležité zaměřit se na tři věci, pokud jde o drahé kameny. Stejný typ drahokamu může mít různé intenzity barev, odstíny, čistotu, sytost a tón. Hlavní faktory, které určují barvu drahokamu, jsou: odstín, tón a sytost.

Odstín je primárně základní barva drahokamu, která představuje jednu z hlavních barev v barevném spektru (duha). Určení odstínu je tak jednoduché, jako je uvést, že drahokamy jsou modré, červené, zelené nebo žluté.

Tón určuje, jak intenzivní je barva drahokamu. Může se lišit od světlého k tmavému, v ideálním případě by nejcennější tón byl neutrální, což znamená, že není příliš světlý a ani příliš tmavý, ale spíše někde uprostřed. Nicméně v závislosti na designu a nastavení šperku mohou různé tóny vypadat atraktivnější než jiné a někdy je to otázka vkusu a osobních preferencí.

Sytost označuje také čistotu barvy a drahokamy s vynikající sytostí budou obsahovat málo až žádné hnědé nebo šedé odstíny. Samozřejmě čím čistší je barva, tím dražší je drahokam.

Řez drahokamu

Kvalitu drahokamů určuje jeden z nejdůležitějších prvků - řez. S 18 letou zkušeností v oboru šperků a drahých kamenů přijímáme pouze a jen nejlepší kvalitu řezu, abychom maximalizovali eleganci každého drahokamu. Vynikající řez se odráží na kvalitě drahokamu, zintenzivňuje jeho barvu, čímž se minimalizují viditelné inkluze a především zvyšuje celkový vizuální vzhled. Řez drahokamu má 4 stupně: fair, good, very good a excellent. V ideálním případě téměř všechny drahé kameny zakoupené v GLAMIŘE mají řez very good nebo excellent. Řez drahokamu je vždy uveden v části Podrobnosti o produktu.

Čistota drahokamu

Čistota drahokamů odráží barvu a jasnost kamene. Čím méně inkluzí bude drahokam obsahovat, tím lepší hodnocení bude mít a tím dražší bude. Čistota drahokamu závisí na jeho typu. Čistota AAA odkazuje na velmi čisté kameny, zatímco čistota AA na částečně čisté kameny. V ideálním případě budou některé drahokamy klasifikovány kvalitou AAAA, což znamená, že pro ně platí nejvyšší stupeň čistoty. Čistota drahokamu je vždy uvedena v části Podrobnosti o produktu.

Karát drahokamu - hmotnost (velikost)

Karát odkazuje na rozměry drahokamu. Různé typy kamenů budou mít konkrétní hustotu (hmotnost na jednotku množství), tedy dva drahokamy vizuálně identické co do velikosti se mohou lišit v hmotnostech. Například diamant je méně hustý než rubín, proto 1 karátový diamant bude vypadat větší než 1 karátový rubín.

DRAHOKAMY

Smaragd

Safír

Rubín

Černý diamant

Bílý safír

Smaragd

Bohaté a živé zelené drahokamy, jejichž jméno pochází z řeckého slova smaragdos, což znamená "zelený drahokam". Jsou jedním ze 4 hlavních drahokamů, spolu s diamanty, safíry a rubíny. Smaragdy ovšem tvoří výjimku vzhledem k jejich povrchu a podstatně menší tvrdosti ve srovnání s jinými drahokamy. Hodnota smaragdů se dělí podle hodnocení 4C - barva (Color), řez (Cut), čistota (Clarity) a karát (Carat). Nicméně pro tyto drahokamy je barva nejdůležitějším aspektem, tudíž jasně zelené živé smaragdy jsou i nejcennější. Dalším důležitým aspektem je čistota (clarity). Jelikož mají smaragdy spoustu inkluzí, čím je kámen průhlednější, tím je také cennější. Tyto kameny se v současnosti nacházejí především v Kolumbii, Zambii, Afgánistánu, Austrálii, Rakousku, Brazílii, Madagaskaru, Mozambiku, Namibii, Nigérii, Norsku, Pákistánu, Rusku, Somálsku, Jižní Africe, Španělsku, Švýcarsku, Tanzanii a ve Spojených státech.

Ve spojení se srdcovou čakrou jsou smaragdy považovány za kameny vzájemné lásky. Věří se, že přinášejí mír, věrnost, odhodlání, zajišťují přátelství, loajalitu a soucit. Tyto drahokamy fascinovaly lidstvo již od starověku, staly se oblíbeným kamenem Kleopatry a ve starověkém Egyptě se věřilo, že zajistí věčný život. Léčivá síla je dalším z důvodů, proč jsou smaragdy tak výjimečné kameny. Předpokládá se, že mohou fungovat jako protilátky, čistí tělo od jedů nebo toxinů, pomáhají při rekonvalescenci po infekčních nemocech. Říká se, že pomáhají při léčbě srdce, plic a dokonce prý dokážou obnovit churavějící zrak.

Smaragdy byly považovány za kameny z Venuše schopné přinést bezpečí v lásce a vztazích, a tak mohou být jednou z nejlepších možností pro snubní prsteny a navíc jde o tradiční jarní měsíční kameny.

Safír

Safíry jsou přítomny v několika různých barvách a odstínech. Modrá je ovšem nejpopulárnější a nejvíce spojená s tímto drahokamem a ne náhodou je jeho název odvozen od latinského "sapphirus", což znamená modrý. Jsou to jedny z nejtěžších kamenů na zemi - 9 na Mohsově stupnici tvrdosti. Tvrdší než safír jsou jen už diamanty a moissanity. Při hodnocení 4C - barva (Color), řez (Cut), čistota (Clarity) a velikost (Carat) je určující pro safíry právě barva. Nejcennější safíry budou bohaté modré barvy, ne příliš tmavé a bez šedivého nádechu. Tyto drahé kameny se dnes nacházejí na Srí Lance, Vietnamu, Číně, Thajsku, Austrálii, Spojených státech, Madagaskaru a východní Africe.

Safíry jsou obklopeny mnoha mýty a pověstmi. Starověcí Peršané věřili, že obloha byla namalována modře, aby vypadala jako barva safírů. Safíry jsou v dnešní době hlavními královskými drahokamy a se safírem je také prsten Lady Diany, kterým byla obdarována při zásnubách s princem Charlesem. Věří se, že safíry dokážou potlačit úzkost, uklidnit nervy a mysl. Jsou spojeny s čakrou na krku, což znamená, že mohou být užitečné pro pochopení vašeho vnitřního já. Jelikož nám přináší klidnější energii, pomáhají při potřebě se soustředit a stát se více motivovanějšími. O safírech se říká, že mají léčebné účinky, pomáhají při poruchách trávení, odstraňují apatii a letargii.

Safíry symbolizují odhodlání, věrnost a čistou lásku, které činí tyto drahé kameny perfektní volbou pro zásnubní prsteny. Jsou také měsíčními kameny pro jedince narozené v měsíci září.

Rubín

Je to jeden ze čtyř hlavních drahých kamenů spolu s diamanty, safíry a smaragdy. Rubín převzal své jméno na základě své barvy, a to od latinského slova "rubeus", což znamená červený". Rubíny jsou úzce příbuzné se safíry, protože oba tyto kameny jsou z rodiny korundu. Jsou to jedny z nejtěžších kamenů na zemi - 9 na Mohsově stupnici tvrdosti. Tvrdší než rubín jsou jen už diamanty a moissanity. Hodnota těchto drahých kamenů je určována podle 4C jako jiné drahokamy, tj. barva (Color), řez (Cut), čistota (Clarity) a velikost (Carat) a také podle země původu. Nejcennější rubíny jsou temnější sytě červené barvy, tzv. "holubí krve" a neobsahují žádné odstíny žluté nebo modré. V současnosti jsou rubíny získávány v Barmě,Madagaskaru, Nepálu, Pákistánu, Tádžikistánu, Tanzanii, Vietnamu a ve Spojených státech.

Již od dávných dob se rubínům přezdívá kameny lásky a vášně a dokonce jsou považovány za afrodiziakum, které povzbuzuje sexuální energii. Věří se, že dodávají energii a nadšení a bojují s únavou a vyčerpáním. Rubíny rozjasňují mysl, zlepšují koncentraci a zvyšují motivaci. U těchto drahokamů se věří, že jsou schopny urovnat hádky a mají sílu, která dokáže usmířit a chránit před zlými myšlenkami. Mají hojivou sílu a protože jsou spojeny se srdcovou čakrou, věří se, že detoxikují tělo a krev. Pomáhají srdci, snižují horečky a léčí omezený průtok krve.

Rubíny jsou měsíční kameny pro ty, kteří se narodili v červenci a jsou jedním z hlavních kamenů vybíraných pro zásnubní prsteny z důvodu jejich silné symboliky pro vášeň a lásku. Jsou tradičně darovány k 15. a 40. výročí svatby.

Černý diamant

Je klasifikován jako drahokam. Přírodní černé diamanty jsou zcela neprůhledné a tato vlastnost je odlišuje od většiny diamantů. Jsou považovány za poměrně cenné, protože jsou neuvěřitelně krásné a také velmi vzácné. Jsou však stále cenově dostupnější než jiné barevné diamanty.

Existují protichůdné mýty a přesvědčení, pokud jde o černé diamanty a o to, co představují. Podle indické legendy reprezentují Yamu, boha smrti. Podle Italů je tato legenda v přímém rozporu, když říká, že je to kámen smíření a věří se, že černý diamant pomáhá urovnávat nefunkční vztahy.

Karát - Karát je jednotka hmotnosti, kterou se měří diamant. Cenový rozdíl mezi různými prodejci má různé důvody; například přirozeně těžené černé diamanty budou dražší, ale stále budou levnější alternativou než diamanty v jiné barvě. Ty černé lze velmi těžko vyleštit a mohou mít vliv na konečný řez.

Přirozeně - vytěžené černé diamanty skutečně vypadají drsné, takže je třeba je tvarovat různými metodami - řezáním do různých tvarů a leštěním. To se provádí pomocí tenké bezúdržbové kotoučové pily a "řezání" je prováděno diamantovým prachem, kterým je samotný kotouč impregnován.

Čistota - Čistota kamene (clarity) určuje počet vad a inkluzí, které se v diamantu vyskytují, ale pokud jde o černé diamanty, není to tak důležité, jelikož neodrážejí světlo stejně jako ostatní diamanty.

Barva - Přírodní černé diamanty lze nalézt v tomto surovém stavu přesně v této černé barvě, což je dělá extrémně populární právě kvůli vzácnosti jejich barvy. Za svou barvu vděčí grafitu, který se vytváří v krystalické struktuře v průběhu tvorby diamantu. Přirozeně jsou dostupné pouze v jedné barvě a intezitě, a to ve fancy black.

Bílý safír

Bílý safír je klasifikován jako drahokam. Může být občas používán místo diamantů, a to nejen kvůli podobnosti nebo proto, že jsou levnější, ale proto, že tvrdost bílého safíru je hned za diamanty. Na Mohsově stupnici tvrdosti mají tvrdost 9. Pro srovnání diamanty mají tvrdost 10. Vzhledem k těmto okolnostem je tento drahokam odolný a vhodný pro výrobu šperků.

Podle lidových pověstí přináší tento drahokam moudrost a sílu ducha, povzbuzuje rozpoznání vlastního talentu a potenciálu, inspiruje jednotlivce k tomu, aby žil bezúhonně a zůstal věrný svým vlastním ideálům. Ale také je vhodný jako slib mezi milenci, protože symbolizuje fakt, že je někdy nezbytné se vzdát vzájemně něčeho pro štěstí toho druhého a navíc odrazuje od žárlivosti v raných fázích partnerství nebo manželství.

Karát - Existuje rozdíl mezi diamanty a safíry obecně, pokud jde o karát. Oba mohou mít stejnou karátovou váhu, nicméně váha jako taková bude odlišná, safír bude těžší. Doporučuje se, že pokud máte pochybnosti o tom, jaký karát zvolit pro bílý safír, nechat určit velikost v milimetrech.

Řez - Narozdíl od diamantů je třeba provádět řez bílých safírů svým vlastním způsobem, aby vynikla jedinečnost kamene. Každý klenotník nastaví svůj vlastní standard, pokud jde o řez safíru a zaměří se na barvu kamene, aby byla zajištěna náležitá kvalita, protože neexistuje žádný standardní "ideální řez" pro safíry.

Čistota - Stejně jako ostatní, je rozdíl, zda porovnáváme čistotu bílého safíru nebo diamantu. Vzhledem k tomu, že safíry pocházejí z prostředí bohatého na stopové minerály, které mohou snadno ovlivnit samotný drahokam, je nesporné, že všechny safíry budou mít nějaké inkluze. Pouhým okem nerozpoznatelné inkluze u bílého safíru jsou velmi vzácné.

Barva - Není příliš běžné pro safír, aby byl zcela bílý a bílé safíry dobré kvality jsou ještě vzácnější. Tyto kameny jsou označovány jako "bezbarvé". Některé bílé safíry jsou s velmi bledým odstínem modré, růžové nebo žluté.