Nahrávám...

Praktické informace o perlách

Praktické informace o perlách

Perly se tvoří v důsledku imunitní reakce uvnitř pláště některých měkkýšů a slouží jako obranný mechanismus proti potenciální hrozbě, jako jsou paraziti nebo proti vnějšímu ohrožení, kdy by mohly poškozen plášť tkáně. Malý kousek tkáně od dárce je transplantován do příjemcovy skořápky, který způsobuje tvorbu perlového vaku, kde tkáň ukládá uhličitan vápenatý. Perly jsou považovány za femininní šperky a jsou spojovány s Měsícem a planetou Venuše.

Velikost

Velikost je primárně uváděna v milimetrech, než aby se uváděla jejich váha. Čím větší je velikost, tím vyšší je cena, ale pokud jde o velikost perly, cenové skoky mohou být nerovnoměrné. Jakmile velikost dosáhne 8-9 mm v průměru a vyšší, ceny mají tendenci se zvyšovat mnohem více v porovnání s nižšími průměry.

Tvar

Perly nalezneme v kulatých a oválných tvarech, mohou být hruškovité nebo dokonce hybridní. Druhým z jmenovaných se říká "barokní perly". Symetrické tvary jako kuličky nebo kapky patří mezi ty nejcennější. Rozměry perel se pohybují v rozmezí od 2 mm do 16 mm a tato velikost závisí výhradně na typu měkkýšů, které tyto perly formují.

Čistota

Dobrá kvalita z hlediska čistoty znamená, že perly mají charakteristický perleťový lesk a na povrchu mají ostře jasné odrazy. Jsou hladké a bez vady a je přítomna vhodná vrstva perleti, aby se prodloužila trvanlivost.

Barva

Perly nalezneme v mnoha barvách od bílé až po černou. Přirozená barva je však výsledkem kombinace několika faktorů, jako je převládající základní barva perly, jedna nebo více barev, které překrývají barvu těla, a také hra lesklých barev. Tyhle poslední mohou být jemnou kombinací barev, jako je růžová, zelená, modrá, nebo dokonce stříbrná a změní barvu, jakmile se začne s perlami pohybovat.